Понад 50% хвороб, а то і більше, можна було б попередити, якби населення вчасно зверталися до лікарів та проходили медогляд. Оскільки соціальний рівень життя українців останніми роками значно погіршився, лікарі звертають увагу на те, що варто повернутися до обов’язкових профілактичних оглядів. І звертатися до лікаря, не коли вже запустили хворобу, а щойно з’явилися перші симптоми.
Завдяки співпраці управління охорони здоров"я м. Рівного з БО «Мережа 100 % життя Рівне» у межах проекту «Сприяння інтеграції України в європейські мережі охорони здоров'я шляхом формування громадського запиту на реформи на регіональному рівні», 27.02.2017 року медики міських лікувальних закладів обговорювали методи та фективність пропаганди первинної профілактики та здорового способу життя.
На сьогодні немає "моди" на профілактичні огляди. Що роблять у нас люди, якщо захворіли? Біжать в аптеку, а до лікаря звертаються уже тоді, коли не допомогли поради знайомих, родичів чи сусідів. Тобто аж поки остаточно не «припече». Від початку скарги на біль минає, наприклад, півроку. Самолікування не приводить ні до чого доброго. А за цей час в організмі може трапитись, що завгодно. Хвороба може прогресувати. Якесь банальне захворювання може спричинити доволі серйозні ускладнення.
Є таке поняття, як «соціальні хвороби», які пов’язані з рівнем життя в Україні – це туберкульоз, ВІЛ/СНІД та інші. Люди сьогодні багато на чому економлять і якщо людина погано харчується, не дотримується правил особистої гігієни, це призводить до серйозних захворювань. Тому профілактичні огляди як ніколи актуальні. Якщо добре почуваєтесь, достатньо буде систематично проходити профілактичний огляд. Але якщо виникли якісь симптоми, варто відразу звернутися до сімейного лікаря чи дільничного терапевта.
За 2017 рік серед жителів міста Рівного зареєстровано 101 випадок вперше виявленого активного туберкульозу, серед яких 20% це занедбані форми. Щорічно від туберкульозу збільшується кількість померлих (в 2017 році 18 осіб померло від туберкульозу).
Щороку в Україні діагностується від 2 до 3 тисяч хворих на СНІД. В місті Рівному захворюваність на СНІД з 2006 року з показника 2,8 на 100 тисяч населення зросла до 15,5 в 2016 та 11,0 в 2017 роках. Разом з захворюваністю збільшується і смертність від цієї недуги, показник на 100 тисяч населення міста в 2016 році досяг позначки 4,9, в 2017 - 2,8 проти 2006 року де показник смертності від СНІДу становив 0,8 на 100 тисяч населення.
Головним важелем у попередженні поширення ВІЛ-інфекції є дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки, насамперед вживання наркотиків, обов’язкове використання при статевих контактах засобів індивідуального захисту.
Протягом останніх років в місті Рівному відсоток відвідувань до лікарів з приводу захворювань становить більше 70 %. Щорічно серед жителів міста реєструють близького 300 випадків інфарктів міокарду та до 500 інсультів. Протягом багатьох років поспіль перше місце серед причин смертності жителів міста Рівного, як і по всій Україні, займають причини хвороб системи кровообігу. Невтішним є і те, що все більше рівень смертності фіксується серед населення працездатного віку, а саме серед чоловічої статі. Наприклад, серед 70 осіб що померли в працездатному віці від хвороб системи кровообігу - 59 є чоловіки, в тому числі, з 17 осіб, що померли в працездатному віці від інсультів - 16 особи чоловічої статі.
Одним з визначальних чинників смертності чоловіків є спосіб життя. Те, як чоловік проводить своє життя, визначає її тривалість. Причин високої смертності серед чоловіків дуже багато, але визначальним чинником, який здатний вплинути окремий індивідуум є його спосіб життя. Здоровий спосіб життя і своєчасне звернення до лікарів можуть значно виправити ситуацію високої смертності серед чоловіків.
Вберегти своє здоров’я та вчасно виявити хворобу – не складно. Для цього необхідно періодично звертатися до лікарів та проходити профілактичні огляди.
За підрахунками ВООЗ, медицина на тривалість життя впливає не більше, ніж на 20%, а ось неправильний спосіб життя збільшує шанси передчасної смерті на 50%.
Здоров'я - це та категорія, та величина, яка завжди була, є і буде найважливішою для кожної людини. Коли Ви молоді і здорові, Ви рідко думаєте про хвороби. Якщо ж Ви захворіли, то, як правило, шукаєте і знаходите причини, які викликали хворобу. Серед них можуть бути різні бактеріальні, вірусні інфекції, неправильне харчування, травми, порушення обміну речовин і т.п. Часто можна чути твердження, що хвороба виникла на «нервовому грунті». Дійсно, психосоматичні захворювання, тобто, органічні захворювання, серед інших хвороб займають до 60-70% і виникають на грунті психоемоційного перенапруження. Під час семінару медики говорили і про те як не піддаватись професійному вигоранню та як емоції впливають на стан людського орагнізму.
Пам"ятаймо, що своєчасний профілактичний огляд та здоровий спосіб життя є запорукою нашого благополуччя!!!
Завантажити матеріали презентації можна тут.