Міністерство охорони здоров’я      Рівненська міська рада      Новини      Медіа                                        

ЕЛЕКТРОННА ОХОРОНА ЗДОРОВ`Я

Поліпшення охорони здоровя на службі у людей

Медики з батьками говорили про вакцинацію

У структурі захворюваності населення інфекційні хвороби посідають одне з провідних місць.

Імунітет до інфекційних хвороб може встановлюватися у людини різними шляхами. Розрізняють вроджений імунітет (наприклад материнський - у випадку, коли готові антитіла передаються плацентарно для плоду) та набутий. Набутий імунітет, може бути природним, тобто, набутим у результаті перенесеної інфекції, або ж штучним. Штучний імунітет може бути створений організмом активно, у відповідь на введення вакцини, або пасивно, шляхом введення імунної сироватки або препаратів, що містять специфічні імуноглобуліни.

Імунопрофілактика – захист організму від інфекційної хвороби шляхом проведення профілактичних щеплень імунобіологічними препаратами (живі та інактивовані вакцини, анатоксини, введення імунних сироваток та імуноглобулінів).

На сьогодні в закладах охорони здоров′я м.Рівного наявні вакцини: АДП виробництва Болгарії, АКДП та АДП-М виробництва Індії, КПК виробництва Бельгії яких є вдосталь для проведення імунопрофілактики проти кору для населення м. Рівне.

26.02.2019 року до Центрів ПМСД міста Рівного надійшли і вакцини ІПВ (Франція) в кількості 1400 доз, ОПВ (Бельгія) – 2400 доз, КПК – 2200 доз.

Нині в Україні спостерігається епідемічний підйом захворюваності на кір, який пов’язаний із низьким охопленням профілактичними щепленнями дітей.

В місті Рівному за останніх 5 років зареєстровано 945 випадків захворюваності на кір, з яких лишень 80,6 % у 2018 році. За січень 2019 року серед жителів м. Рівне зареєстровно 303 випадки інфекційної захворюваності на кір.

В стаціонарних інфекційних відділеннях закладів охорони здоров′я м. Рівного за 2018 проліковано 547 хворих з діагнозом «Кір», із них: 252 – дорослих та 295 діти. За січень 2019 року стаціонарно проліковано з діагнозом «Кір» 143 пацієнта, із них 96 дорослі та 47 діти.

Протягом 2018 року та 2 місяців 2019 року в місті Рівному не зареєстровано жодного випадку смертності від кору. Проте, такі випадки зареєстровані в Рівненській області.

За минулий рік 9822 жителі м. Рівне отримали щеплення вакциною проти кору, паротиту, краснухи (КПК). Серед рівнян, практично за 2 місяці поточного року, уже більше аніж 41% (в порівнянні з минулим роком) провели вакцинацію КПК.

За результатами моніторингу щеплень проведених учням ЗОШ м. Рівного в період з 01.01.2019 по 12.02.2019 року проведено 1328 щеплень проти кору. Щепленням вакциною КПК підлягає ще 1069 школярів (3,8 % від всіх школярів ЗОШ), серед яких 806 підлягає ревакцинації та 263 дітей не щеплені жодного разу.

Згідно статті 2 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" законодавство України про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення (санітарне законодавство) базується на Конституції України і складається з Основ законодавства України про охорону здоров'я, цього Закону, законів України "Про захист населення від інфекційних хвороб", "Про протидію захворюванню на туберкульоз", "Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення", інших нормативно-правових актів та санітарних норм".

Стаття 5 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" – «Громадяни зобов'язані:
- піклуватися про своє здоров'я та здоров'я і гігієнічне виховання своїх дітей, не шкодити здоров'ю інших громадян;
- брати участь у проведенні санітарних і протиепідемічних заходів;
- проходити обов'язкові медичні огляди та робити щеплення у передбачених законодавством випадках».

Статтею 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" визначено обов′язкові профілактичні щеплення – «Профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень».

Обов′язкові профілактичні щеплення визначені і статтею 27 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" – «Профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов'язковими».

Дитина яка не отримала щеплення передбачених графіком профілактичного календаря щеплень, стає потенційно небезпечною для оточуючих. Крім того, і в самої дитини в рази збільшується ризик захворіти, відвідуючи місця масового скупчення населення.

Відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", стаття 15 "Запобігання інфекційним захворюванням у дитячих закладах": 
"Прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його."

Ці та інші питання, які стосуються імунопрофілактики, сьогодні обговорювали медики під час семінару-зустрічі з мешканцями міста, що організовано управлінням охорони здоров’я м.Рівного спільно ГО "Батьки за вакцинацію".

Медики закликають мешканців міста дотримуватись графіку календаря профілактичних щеплень та пам’ятати, що охоплення вакцинацією на рівні 95 % населення дозволяє забезпечити повноцінний захист від спалахів та епідемій інфекційних хвороб, які можна запобігти щепленнями.

Рекомендуємо батькам користуватись перевіреними та підтвердженими фактами щодо питань імунопрофілактики та в разі виникнення додаткових запитань чи уточнень звертатись до «свого» лікаря та обговорювати всі хвилюючі моменти!


Читайте також

Сьогодні, 11 листопада, День народження святкує оператор комп‘ютерного набору інформаційно-аналітичного центру Управління охорони здоров‘я..
15 листопада – Всесвітній день без алкоголю! Вживання алкоголю є одним із провідних факторів ризику смерті та інвалідності у всьому світі. Алког..
Заклади охорони здоров‘я Рівненської міської ради гостро потребують фахівців на роботу! Зокрема: У КНП «ЦПМСД «Ювілейний» РМР..
Підписатись