Міністерство охорони здоров’я      Рівненська міська рада      Новини      Медіа                                        

ЕЛЕКТРОННА ОХОРОНА ЗДОРОВ`Я

Поліпшення охорони здоровя на службі у людей

1 грудня Всесвітній день боротьби зі СНІДом!

Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя людей несе ця глобальна проблема.

Уперше захворювання на СНІД (синдром набутого імунного дефіциту) було виявлено в 1980 році в Нью-Йорку і Каліфорнії серед гомосексуалістів і наркоманів, що використовують внутрішньовенне введення наркотиків. За декілька років поширення СНІДу набуло характеру всесвітньої епідемії, що охопила населення практично усіх країн. До 1996 року у світі налічувалися вже більш як 21 млн інфікованих. Нині ця цифра зростає.

СНІД - синдром набутого імунодефіциту - це остання стадія інфекційної хвороби, що має назву ВІЛ-інфекція. Збудником хвороби є вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ), який вражає клітини крові, так звані СД4-лімфоцити, що забезпечують гомеостаз організму людини і захищають його від інфекційних захворювань, розвитку злоякісних пухлин та інших уражень. Внаслідок дії ВІЛ відбувається глибоке ушкодження імунної системи, і людина стає беззахисною перед збудниками різних інфекцій. Хвороба розвивається повільно, протягом 8 - 12 років і закінчується клінічною картиною, яку назвали СШДом. До цього часу СНІД залишається невиліковною хворобою.

Що таке цей ВІЛ?
Збудник ВІЛ-інфекції відноситься до групи повільних вірусів і входить до підгрупи ретровірусів. Генетична програма вірусу закодована в його РИК. Щоб клітина зрозуміла команду вірусу, в його складі є спеціальний фермент - зворотна транскриптаза, за допомогою якої інформація з вірусної РНК переходить на клітинну ДНК і керує нею. Наслідком дії цього механізму є побудова компонентів вірусу, які накопичуються переважно в клітинах крові, нервової системи та інших. Кількість вірусу в крові має спеціальний термін - вірусне навантаження, воно визначає стан хвороби. З ростом рівня вірусного навантаження не спрацьовує контроль з боку імунної системи, що призводить до розвитку симптомів хвороби.

Шляхи інфікування.
ВІЛ-інфікована людина - це носій вірусу, здатний заражати здорову особу. Зараження відбувається, коли вірус з організму ВІЛ-інфікованого разом з кров'ю, спермою чи виділенням піхви, або з грудним молоком матері потрапляє в кров здорової людини чи дитини.

Вірус передається:
• при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою, коли через слизову оболонку статевих органів (піхви, члена), прямої кишки чи ротової порожнини вірус проникає в організм статевого партнера;
• через кров, насамперед через спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин, а також забруднений кров'ю, нестерильний медичний інструмент;
• дитині від ВІЛ-інфікованої матері - інфікування відбувається під час вагітності, пологів чи годуванні грудним молоком.

Підступність ВІЛ-інфекції у тому, що після зараження людина може довгий час не відчувати ознак хвороби, вважати себе здоровою і водночас заражати інших -насамперед своїх сексуальних партнерів та партнерів по голці. Період безсимптомного носійства може тривати 8 - 10 і більше років, після чого розвивається СНІД.

Україна є лідером за темпами поширення епідемії: кожен 200-ий українець живе з вірусом імунодефіциту людини. За оціночними даними, в нашій державі близько 220 тисяч українців мають ВІЛ-позитивний статус.

Розвиток епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в м.Рівному має ті ж закономірності, що й в цілому в Україні. За даними Рівненського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, за десять місяців 2017 року серед жителів міста Рівного вперше зареєстрованої ВІЛ-інфекції 54 випадки (в розрахунку на 10 тис.населення міста 2,2), СНІД - 21 випадок (на 10 тис.населення міста - 0,9), та причиною смертності СНІД був у 5 осіб. Станом на 01.11.2017 року на диспансерному обліку перебуває 177 хворих на СНІД та 758 осіб з ВІЛ-інфекцією.

ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД отримують кваліфіковану медичну допомогу в закладах охорони здоров*я міста. За бажанням вони можуть знаходитись на диспансерному обліку в обласному центрі боротьби та профілактики СНІДу, в територіальних Центрах ПМСД (поліклініках) міста та жіночих консультаціях. Стаціонарну допомогу можна отримати в Центральній міській лікарні, Міській лікарні № 2, Дитячій міській лікарні та Пологовому будинку. Конфіденційність відомостей про результати медичного огляду, наявності чи відсутності ВІЛ-інфекції дотримується постійно в обов*язковому порядку.

На сьогоднішній день всі бажаючі мають можливість безкоштовно та анонімно пройти обстеження на ВІЛ-інфекцію/СНІД за допомогою тест-систем, звернувшись в ЦПМСД, поліклініку № 1 Центральної міської лікарні, жіночі консультації Пологового будинку м. Рівне та центр СНІДу.

Згідно даних Центру СНІДу за 10-місяців 2017 року 11265 осіб жителів м.Рівного пройшли добровільні обстеження за допомогою "Тест-систем" за направленнями закладів охорони здоров*я міста, з них 5662 осіб вагітні.

Управління охорони здоров*я Рівненського міськвиконкому співпрацює з обласним центром СНІДу та з міським центром соціальних служб для молоді щодо впровадження заходів, спрямованих на зменшення поширення ризикованої до інфікування ВІЛ поведінки учнівської та студентської молоді та пропаганди здорового способу життя. Постійно проводяться профілактичні бесіди з молодими особами, схильними до правопорушень, в тому числі з питань профілактики вживання наркотичних речовин та поширення ВІЛ/СНІД. Налагоджена співпраця і з організаціями, що надають соціальні послуги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД в м.Рівному.


Читайте також

5 грудня в Україні відзначають День працівників статистики! Статистична служба в Управлінні охорони здоровʼя виконавчого комітету Рівненської міської..
Сьогодні День народження святкує фахівець із звʼязків з громадськістю інформаційно-аналітичного центру Управління охорони здоровʼя виконавчого комітет..
У закладах охорони здоровʼя Рівненської міської ради спостерігається зниження рівня захворюваності на грип, ГРВІ та COVID-19. Так, у період з 9.12 п..
Підписатись