Міністерство охорони здоров’я      Рівненська міська рада      Новини      Медіа                                        

ЕЛЕКТРОННА ОХОРОНА ЗДОРОВ`Я

Поліпшення охорони здоровя на службі у людей

Відповідаємо на запитання про медреформу. Випуск 4/10

Протягом перших тижнів нової сесії Парламент розгляне проекти законів щодо ключових реформ, у тому числі і медичної. Сподіваємося, що народні депутати після літнього відпочинку будуть готові до рішучих та конструктивних зміни в системі охорони здоров'я України, на яку люди чекають протягом 26 років.

Щодня ми отримуємо від вас десятки запитань про законопроекти №№6327, 6604 та про те, як запрацює реформа після ухвалення народними депутатами. Цінуємо і зважаємо на кожну думку та продовжуємо публікувати відповіді на ваші запитання.

16. Як будуть фінансуватися інфекційні відділення, а також робота таких спеціалістів як, наприклад, патологоанатоми?

Заходи боротьби з епідеміями, проведення медико-соціальної експертизи, діяльність, пов’язана з проведенням судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, та інші програми в галузі охорони здоров’я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій будуть фінансуватися окремо за рахунок Державного бюджету України. Буде створений окремий перелік таких програм, який затвердить Кабінет Міністрів.

Інфекційні відідлення будуть фінансуватися так само, як і інші стаціонари — за надані послуги. Витрати на паталогоанатомічне бюро мають входити у загальні витрати закладу, якщо ці відділення є їх підрозділами.

Така норма передбачена у законопроекті №6327.

17. Терміни окремих змін що передбачені реформою залишаються незмінними? Чи є певне відтермінування?

1 липня 2017 року мав стартувати перший етап медичної реформи в Україні. Але народні депутати відклали до вересня ухвалення законопроектів №№ 6327, 6604, які мають запустити реформу моделі фінансування в системі.

Очікується, що 1 січня 2018 року розпочнеться зміна моделі фінансування системи охорони здоров’я в Україні на первинній ланці. Це станеться, якщо у вересні 2017 року парламент ухвалить законопроекти №№ 6327, 6604.

Нова модель фінансування вторинної та третинної ланки системи охорони здоров’я – оплата за надану медичну послугу пацієнту за єдиним тарифом – буде впроваджуватися з 2019 року. У 2018 році окремі послуги можуть надаватися за новою моделлю, про що буде повідомлено окремо.

Планується, що 2020 року вся система охорони здоров’я перейде на прямі оплати від Національної служби здоров’я України напряму лікарям та медичним установам усіх напрямків спеціалізації.

Додтакові кошти в охорону здоров'я також зможуть інвестувати органи місцевого самоврядування, зокрема на оновлення матеріально-технічної бази, капітальний ремонт, реконструкції, підвищення оплати праці медичних працівників (програми «місцевих стимулів»), а також на місцеві програми надання населенню медичних послуг, місцеві програми громадського здоров’я та інші програми в охороні здоров’я.

18. Хто буде ініціатором укладення договору з сімейним лікарем (лікар, пацієнт, третя особа, ЦПМСД)? Як буде організовано підписання договорів населенням? Це буде відбуватися централізовано або лікар сам буде обходити будинки?

Громадянин може обрати будь-якого сімейного лікаря, незалежно від місяця проживання чи реєстрації.

Ініціатором укладання декларації може бути як лікар, так і громадянин. У кожного своя зацікавленість: у лікаря — кількість контрактів (від цього залежатиме його заробітна платня); у громадянина — бажання мати доступ до медичної допомоги, у якому допоможе особистий лікар.

Якщо ви вже маєте лікаря, який надає медичну допомогу вас або членів вашої родини, ви до нього звикли і довіряєте йому — просто підпишіть з ним декларацію. А Національна служба здоров’я України заплатить вашому лікарю. Якщо лікар, який вів вас до початку приписної кампанії, не влаштовує, ви можете знайти того, кому готові довірити своє здоров’я.

Де шукати?

1. Дізнайтеся про сімейних лікарів, які працюють у найближчих до вас амбулаторіях сімейної медицини або поліклініках.

2. Розпитайте сусідів та знайомих, чи подобається їм їхній сімейний лікар, чи влаштовує їх його методи профілактики, обстеження та лікування

3. Зверніться у місцевий відділ охорони здоров’я, де вам зможуть надати інформацію про сімейних лікарів у вашому населеному пункті чи районі.

4. До початку приписної кампанії також буде створена єдина відкрита електронна база, прив'язаній до мапи, де ви також зможете обрати лікаря, до якого зручно та швидко дістатися.

Визначилися з лікарем. Що далі?

1. Як тільки буде оголошено про початок приписної кампанії, ви зможете підписати декларацію із сімейним лікарем.

2. Ви можете підписати декларацію у будь-який час, навіть під час першого звернення.

3. Декларація підписується безстроково і діє до моменту, поки ви не вирішите змінити лікаря.

4. З 1 січня 2018 року сімейний лікар почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір.

19. Чи не суперечить реформа статті 49 Конституції України?

У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Безоплатність, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 29 травня 2002 р. No 10- рп/2002 означає, що особа не повинна відшкодовувати вартість медичної допомоги ні у вигляді будь-яких платежів, ні у будь-якій іншій формі, незалежно від часу надання медичної допомоги. Не забороняється за окрему плату надавати громадянам медичні послуги, які виходять за межі медичної допомоги.

 

Згідно із законопроектом №6327 меддопомога завжди і в повному обсязі надається громадянам за рахунок коштів державного бюджету. На первинному рівні та в разі настання екстреної ситуації держава оплачуватиме 100% всього необхідного лікування та, що важливо, медикаментів. Первинна медична допомога покриватиме близько 80% усіх звернень за медичною допомогою.

На вторинному і третинному рівнях держава гарантує 100% оплату медичної допомоги та інших медичних послуг та лікарських засобів, що входять до лікування та визначені програмою медичних гарантій.

Законопроект №6327 не передбачає стягнення з громадян жодної плати за необхідну їм медичну допомогу.

20. Чи буде запроваджуватися співоплата?

Народні депутати, незважаючи на вагомі обґрунтування, які не раз надавали представники МОЗ, вирішили вилучити із тексту законопроекту №6327 норми про співоплату частини медичних послуг та міжнародні медичні настанови. Команда МОЗ не погоджується з цими фінальними правками.

Але в такій редакції законопроекту є весь інструментарій, щоб розпочати реформу первинної ланки з січня 2018 року.Команда МОЗ буде продовжувати адвокацію повернення співоплат в законопроект, бо з ними ми зможемо компенсувати вартість лікування частково і так зможемо надати громадянам більше послуг. І 78% українців підтримали б систему розподілу витрат на лікування між державою та пацієнтом, якби вона захищала від необхідності давати хабарі лікарям (результати опитування групи «Рейтинг», липень-серпень 2017).

Важливо повернути співоплати на етапі реформування спеціалізованого лікування, яке планується розпочати з 2019 року.

***

Підписуйтесь також на нашу розсилку: http://eepurl.com/cv9aDb Тут найважливіші новини про зміни в українській медицині та відповіді на ваші запитання про реформу системи охорони здоров'я!

Першу частину запитань дивіться тут: https://goo.gl/wzSX5p

Другу частину тут: https://goo.gl/GhJchs

Третю – тут: https://goo.gl/Nkpb1E

Інформація МОЗ України


Читайте також

У закладах охорони здоровʼя Рівненської міської ради спостерігається ріст рівня захворюваності на грип, ГРВІ та COVID-19. Втім, ситуація є повністю к..
У звʼязку із снігопадами та морозами зросла кількість звернень від населення до травмпункту КНП «Центральна міська лікарня» РМР. Зокрема, ..
Відділення КНП «ЦПМСД «Ювілейний» РМР та КНП «Пологовий будинок» РМР отримали статус «Чиста лікарня безпечна для ..
Підписатись