Міністерством охорони здоровʼя України ініційовані зміни до Національного календаря профілактичних щеплень з 2026 року. Серед нововведень, які наразі перебувають на громадському обговоренні – внесення до календаря вакцинації проти вірусу папіломи людини.
Запропоновані зміни передбачають:
• Закріплення вакцинації проти ВПЛ як обовʼязкової (наразі вона є у переліку рекомендованих щеплень);
• Однократну вакцинацію;
• Безоплатну вакцину для дівчат віком 12-13 років.
Вірус папіломи людини є найпоширенішою інфекцією, що передається статевим шляхом. Є понад 80 типів папіломавірусу людини, приблизно 30 з них можуть уражати шийку матки та вважаються онкогенними. ВПЛ 16 та 18 типів найчастіше пов’язують з раком шийки матки. Попередити даний діагноз можна вакцинацією та регулярними оглядами у фахівця.
Зокрема, щеплення від ВПЛ захищає від розвитку раку шийки матки, раку порожнини рота й горла, статевих органів й ануса!
Дітям рекомендовано проводити щеплення 2-ма дозами у віці 9-14 до початку статевого життя. Щеплення роблять і хлопцям також, адже вони можуть бути носіями вірусу.
Людям, які живуть із ВІЛ, для захисту від папіломавірусної інфекції, незалежно від виробника вакцини та віку вакцинації, потрібно ввести 3 дози вакцини.
Вакцинація проти ВПЛ рекомендована не всім дорослим віком понад 26 років, оскільки у цьому віковому діапазоні вона може бути не такою ефективною. Однак, після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення.
Наразі вакцинуватися можна власним коштом. Для цього потрібно звернутися до сімейного лікаря для виключення протипоказів до вакцинації, а також узгодження дати та часу щеплення. У призначений день необхідно придбати вакцину в аптеці та зі збереженням «холодового ланцюга» доставити її у пункт щеплення (упродовж двох годин), після чого вакцинуватися.
Не зволікайте та потурбуйтеся про своє здоровʼя!Не зволікайте та потурбуйтеся про своє здоровʼя!