Міністерство охорони здоров’я      Рівненська міська рада      Новини      Медіа                                        

ЕЛЕКТРОННА ОХОРОНА ЗДОРОВ`Я

Поліпшення охорони здоровя на службі у людей

Обмороження - що ми про це знаємо?!

З приходом низьких температур приходять і проблеми, причому це не тільки традиційні для цього часу застуди або легкі травмування через ожеледицю, але і проблеми, які носять в деяких випадках куди більш серйозний характер. Мова піде про обмороження.

Обмороження — це пошкодження тканин і органів внаслідок дії низької температури, особливо при дії холоду, вітру. При підвищеній вологості, в тісному і мокрому взутті, в нерухомому стані, під час хвороби, при алкогольному сп'янінні, втраті крові обмороження може настати за температури 3-7°С. Найбільше обморожуються верхні та нижні кінцівки, ніс, вуха.

При обмороженні спочатку відчувається холод, потім оніміння, при якому зникають спочатку всякий біль, а потім всяка чутливість, тобто настає холодова анестезія, що спричинює важкі зміни в тканинах організму людини.

По тяжкості і глибині розрізняють 4 ступеня обмороження:

I ступінь характеризується ураженням шкіри у вигляді зворотних розладів кровообігу, шкіра блідне, знижується чутливість, після розігрівання стає синьо-червоною, пухлина збільшується з тупим болем. Запалення триває кілька днів, потім шкіра свербить і облущується, згодом потерпілий одужує.

II ступінь проявляється некрозом поверхні шкіри, при відігріванні шкіра стає червоно-синьою, підпухає, утворюються пухирці, наповнені прозорою рідиною, спостерігається біль, підвищується температура тіла, погіршується апетит, погіршується сон, виникає лихоманка.

ІІІ ступінь супроводжується тромбозом судин, некрозом шкіри і м'яких тканин на різну глибину, виникають пухирі темно-бурого кольору, з'являється сильний біль, потовиділення, настає лихоманка, з'являється апатія.

ІV ступінь — змертвіння всіх шарів тканин, в т.ч. і кісток. Тіло холодне і нечутливе. Пухирі з чорною рідиною. Обморожена ділянка чорніє, муміфікується, спостерігається некроз протягом 2-3 місяців. Настає дистрофія і змінюється склад крові.

Що ж робити у випадку  обмороження?!

Виклик карети швидкої допомоги або якнайшвидша доставка потерпілого в медичний заклад є мірою першої допомоги!

Запам′ятайте - заборонено розтирати уражене тіло снігом!

Велике значення при наданні першої допомоги мають заходи по загальному зігріванню потерпілого (гаряча кава, чай, молоко). Потрібно негайно зігріти потерпілого, особливо обморожену частину тіла за допомогою теплових ванн за температури води від 20 до 40°С.

Потім уражені місця висушують, закривають стерильною пов'язкою і тепло вкривають. 

 

Загальне замерзання настає при охолодженні всього організму (люди, що заблукали, вибилися із сил, змучені хворобою і в стані алкогольного сп'яніння). Спочатку з'являється почуття втоми, сонливості, скутості, байдужості, зомління, зупиняються дихання і кровообіг. Потерпілого переносять в тепле приміщення і поступово відігрівають, добре у ванні з водою кімнатної температури, проводячи масаж всього тіла. Воду нагрівають до 36°С. Коли з'являється рожевий колір шкіри і зникає одубіння кінцівок, проводять масаж серця і штучне дихання. Коли з'являється самостійне дихання і потерпілий приходить до свідомості, його кладуть на ліжко, тепло вкривають, дають пити гарячий чай, каву, молоко, та терміново відправляють до лікарні.

При транспортуванні слід вжити всіх заходів до попередження повторного охолодження. Якщо перша допомога не була надана до прибуття санітарного транспорту, то її слід надати під час транспортування. Дуже важливо забезпечити нерухомість переохолоджених пальців кистей і стоп, так як їх судини дуже тендітні і тому можливі крововиливи після відновлення кровотоку. Щоб забезпечити їх непорушність, досить застосувати будь-який з видів іммобілізації імпровізованими (підручними методами) шинами.


Підписатись