До Рівного в рамках проекту «Про реформи: публічно і непублічно» 2 червня завітали експерти громадської організації «Центр UA» та коаліції Реанімаційний пакет реформ . З журналістами вони говорили про ключові проблеми в Україні, зокрема й про медичну реформу.
У медичній системі існують взаємовідносини між трьома учасниками процесу: громадянами, медиками та владою. Як розповідає експерт з медичної реформи Реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка, зараз влада обіцяє громадянам у державних комунальних закладах охорони здоров`я медичну допомогу безкоштовно. У свою чергу, вона перекладає ці обіцянки на голови медиків і місцевої влади.
"Коли громадянин приходить в заклади охорони здоров`я, де йому обіцяють безкоштовні послуги, то він платить 95% з власної кишені. А скільки він платить за неформальними платежами - не знає ніхто. Лікар у тій системі має заробітну платню 3200 грн, а це 120 дол. Відповідно, за таку заробітну платню вони або лікують і чекають поки їм віддячать, або живуть як жебраки. Є й інша опція - сказати ціну лікування, але це пряме порушення законодавства. В кожному разі лікар стоїть перед вибором: або ти жебрак, або ти рекетир." - розповідає пан Ябчанка.
На систему утримання охорони здоров`я держава видіялє 3% ВВП. Ці кошти уряд рівномірно розділяє між усіма медичними закладами. У такому випадку хірург, який робить 2 операції за місць і хірург, який робить 100 таких же втручань, отримують однаково.
"Пропозиція кабіміну - перехід до гарантованого пакету медичних послуг, в рамках якого держава купує послуги кожному громадянину. Держава поступово відходитиме від утримання медичних установ і переходитиме до того, що буде закуповувати в них медичну послугу в рамках цього пакету." - наголошує Олександр Ябчанка.
Де саме купувати цю послугу визначає пацієнт. Проте чим більше пацієтів звертається до лікаря, тим більша в нього заробітна платня.
Таким чином, медична реформа пропонує перйти до принципу "гроші ходять за пацієнтом". Відтепер пацієнт укладає декларацію з лікарем. Держава, в свою чергу, декларує гарантований пакет медичних послуг і закуповує їх у лікарів, які можуть надавати ці послуги. Таким чином, медики зацікавлені в тому, щоб пацієнт підписав угоду саме з ним, адже від цього залежить його фінансування.
Національна служба здоров`я людини платитиме сімейному лікарю тариф, що залежить від віку пацієнта. В середньому на кожну зареєстровану людину медик буде отримувати 210 грн на рік. До пакету послуг не будуть входити ліки та аналізи. Виплати за друге будуть здійснюватись у другу хвилю реформи в 2018 році.
"Якщо дивитись на деталі, то держава може закупити послуги тільки в приватних закладах. Тому рішенням місцевої ради мають ухвалити реорганізацію бюджетної установи в комунальну." - заявив експерт.
Повністю на нову систему фінансування системи охорони здоров`я Україна перейде за 3 роки.
До слова, в 50-ти містах України 6 червня планується консолідована акція на підтримку медичної реформи.