Міністерство охорони здоров’я      Рівненська міська рада      Новини      Медіа                                        

ЕЛЕКТРОННА ОХОРОНА ЗДОРОВ`Я

Поліпшення охорони здоровя на службі у людей

4 лютого - День боротьби проти раку: як вберегти себе від хвороби

Сьогодні, 4 лютого, відзначають Всесвітній день боротьби проти раку та Всесвітній день онколога. З цієї нагоди хочемо подякувати усім фахівцям, які займаються діагностикою та лікуванням онкопатологій, за віддану та професійну роботу! Ви даруєте людям надію на майбутнє!
 
За даними КП «Рівненський обласний протипухлинний центр» РОР, у 2024 році у Рівненській територіальній громаді було зареєстровано 849 нових випадків онкопатології.
 
На обліку в обласному протипухлинному центрі станом на 31.12.2024 перебувають 8858 жителів територіальної громади. Упродовж звітного року було взято на облік 780 хворих із вперше встановленим діагнозом злоякісні новоутворення із числа мешканців громади. Із них з виявленою онкопатологією при профогляді - 195 осіб.
 
За даними КП «Рівненський обласний протипухлинний центр» РОР, у 2024 році зареєстровано 255 випадків смертей серед мешканців Рівненської міської територіальної громади із числа пацієнтів, які хворіли на злоякісні новоутворення.
 
Як і щорічно, левову частку першозареєстрованих випадків онкопатології у жителів громади складають злоякісні новоутворення органів травлення, які становить 23%.
 
Також значну частину складають онкопатологія шкіри, жіночих статевих органів та органів дихання і грудної клітини.
 
Раннє виявлення раку суттєво збільшує шанси на успішне лікування

Є два підходи для раннього виявлення злоякісних захворювань: скринінг і рання діагностика. 

Скринінг — це обстеження безсимптомних пацієнтів для раннього виявлення найпоширеніших злоякісних захворювань.

Рання діагностика — це обстеження пацієнтів за наявності симптомів. Вона проводиться незалежно від віку і статі.

Для скринінгу рекомендовано проходити такі регулярні обстеження відповідно до статі та віку:

  • для діагностики раку шийки матки треба проходити ПАП- або ПЛР-тест жінкам віком від 30–35 років і до 55 років раз на 10 років; жінкам від 25 років, які живуть з ВІЛ/СНІД, — раз на п’ять років; жінкам віком 21–35 років, у яких виявлені фактори ризику або симптоми, — відразу. Для скринінгу раку молочної залози — мамографія кожні 2 роки, починаючи з 50 років або з 40 до років для жінок із груп ризику;
  • і жінкам, і чоловікам для скринінгу колоректального раку — тест калу на приховану кров або на фекальний імунохімічний тест (ФІТ) кожні 2 роки, починаючи з 50 років. 

Також чоловікам для раннього виявлення раку передміхурової залози, починаючи з 40 років, варто раз на рік проходити огляд в уролога, який за потреби може призначити необхідні додаткові обстеження.

Попередити онкологію допоможе уважність та турбота про власне здоровʼя. Також важливо дотримуватися здорового способу життя:

  • збалансовано харчуватися (обмежити вживання обробленого м’яса, збагатити раціон рослинною їжею);
  • включити рухову активність у щоденну рутину;
  • відмовитися від куріння та обмежити алкоголь;
  • мати здоровий сон;
  • використовувати сонцезахист для шкіри та не перебувати тривалий час під прямою дією сонячних променів;
  • варто вакцинуватися: від вірусу папіломи людини, який може викликати рак шийки матки, і від гепатиту B, який може стати причиною раку печінки.

Дотримання цих рекомендацій допоможе мінімізувати вплив чинників, які викликають онкохвороби!


Читайте також

Зокрема, КНП «ЦПМСД «Північний» РМР потребує лікаря-терапевта. У КНП «Міська дитяча лікарня» РМР пропонують ряд ваканс..
У звʼязку із снігопадами та морозами зросла кількість звернень від населення до травмпункту КНП «Центральна міська лікарня» РМР. Зокрема, ..
Мобільна бригада КНП «ЦПМСД «Центральний» РМР провела вакцинацію 30 працівників ТМ «Щедрик», ТОВ ВТП «Агропереробк..
Підписатись