Міністерство охорони здоров’я      Рівненська міська рада      Новини      Медіа                                        

ЕЛЕКТРОННА ОХОРОНА ЗДОРОВ`Я

Поліпшення охорони здоровя на службі у людей

Як уникнути "зрівнялівки" у зарплаті медиків

Проблема:

Мінімальну заробітну плату збільшили до 3200 грн. Тепер молодша медична сестра, яка не має спеціальної освіти, та лікар із вищою медичною освітою і стажем роботи 10 років отримують однакову зарплату. Чи можна на рівні ЛПЗ вплинути на ситуацію?

Рішення:

Внутрішнім наказом затвердити Порядок встановлення надбавок, доплат та премій до посадових окладів. Документ дає змогу оплачувати працю залежно від рівня кваліфікації та якості виконаних робіт. Порядок підійде для закладів комунальної та державної форм власності

 
 

В Україні встановлено мінімальну заробітну плату 3200 грн.

Тепер нарахування заробітної плати працівникам закладів охорони здоров’я має такий вигляд:

Молодша медична сестра, у якої 3-й тарифний розряд згідно з тарифікаційною сіткою (оклад 1888 грн) і якій нараховують доплату за роботу з дезінфекційними засобами, отримуватиме доплату до 3200 грн та доплату поверх 3200 грн в розмірі 188,8 грн. Тобто її заробітна плата становитиме: 3200 грн +188,8 грн (за дезінфекційні) = 3388,8 грн. Без урахування доплати за роботу у нічний час.

Медична сестра, яка має ІІ кваліфікаційну категорію та стаж 20 років отримуватиме заробітну плату 3200 грн (2464 грн оклад згідно з сіткою + 492,8 грн за стаж +
+ 243,2 грн доплата до 3200 грн). Без урахування доплати за роботу у нічний час.

Лікар, який має стаж 10 років, але не має категорії, отримуватиме заробітну плату 3203,2 грн (2912 грн за тарифною сіткою + 10% за стаж). Без урахування доплати за роботу у нічний час. При цьому лікар поліклініки чи планового стаціонару позбавлений цієї доплати.

Бухгалтер, який має І категорію та вищу освіту, отримуватиме заробітну плату 3200 грн (2768 грн за тарифною сіткою + 432 грн доплата до 3200 грн).

Як бачимо, заробітна плата молодшої медичної сестри, яка не має спеціальної освіти, медичної сестри, яка має спеціальну освіту, категорію і стаж роботи 20 років, та лікаря, який має вищу освіту і стаж роботи 10 років, за роботи різного рівня кваліфікації однакова. Тобто, відбувається зрівняння оплати праці працівників різного рівня кваліфікації та підготовки.

До відома 

Як тепер розраховують заробітну плату

В Україні встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць у розмірі:

• з 1 січня 2017 року — 1600 грн;

• з 1 травня — 1684 грн;

• з 1 грудня — 1762 грн.

Разом із тим, встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня — 3200 грн; у погодинному розмірі  — 19,34 грн (відповідно до Закону України від 21.12.2016 № 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік»).

З 1 січня 2017 року внесено істотні зміни до законодавства з праці (відповідно до Закону України від 06.12.2016  № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»; далі — Закон № 1774). Цим Законом змінено поняття «мінімальної заробітної плати» та порядок встановлення посадових окладів і тарифних ставок, запроваджено нові механізми контролю у сфері зайнятості та оплати праці.

Мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці (відповідно до ст. 95 Кодексу законів про працю України).

Однак, мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) встановлюють у розмірі, не меншому від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року (2017 року — 1600 грн) (відповідно до ст. 6 Закону  України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці»; далі — Закон про оплату праці).

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 1774 передбачено, що мінімальну зарплату після 01.01.2017 не застосовують як розрахункову величину для визначення посадових окладів і заробітної плати працівників  та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини її застосовують у розмірі 1600 гривень.

З  цього року також виключено норму, за якою до мінімальної зарплати не включають доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Водночас розмір зарплати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної зарплати. Це передбачено новою статтею 3-1, якою доповнено Закон про оплату праці (редакція від 01.01.2017).

Якщо нарахована зарплата за виконану місячну норму праці є нижчою за розмір мінімальної зарплати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної зарплати. Доплату виплачують щомісяця одночасно із зарплатою.

Під час обчислення розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховують доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Зважаючи на це, всі інші доплати та надбавки зараховують до рівня мінімальної заробітної плати (а саме: суміщення професій, розширення зони обслуговування, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, інтенсивність праці, класність водіям, високі досягнення у роботі, науковий ступінь, святкові та вихідні дні, премії щомісячні та щоквартальні, винагороди за підсумками роботи за рік, доплати за вислугу років та ін.).

При цьому керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери необхідно забезпечити диференціацію заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної, у межах фонду оплати праці шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи (відповідно до абз. другого п. 2 постанови КМУ від 28.12.2016 № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери»).

Тобто керівник має встановлювати доплати, надбавки, премії. Порядок встановлення доплат, надбавок та премій визначений наказом Міністерства праці і соціальної політики та МОЗ України від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення» (далі — Умови оплати праці).

В Умовах оплати праці визначено порядок нарахування доплат та премій, проте немає порядку нарахування надбавок за інтенсивність та напруженість у роботі. В інших нормативних документах такої інформації теж не знайти.

 До використання у закладах охорони здоров’я пропонується розроблений нами «Порядок», який дає змогу проводити диференціацію заробітної плати працівників залежно від рівня кваліфікаціі та, що особливо важливо, залежно від рівня якості виконаних робіт. «Порядок» відображений у вигляді внутрішнього наказу і пропонується до використання у закладах комунальної та державної форми власності.

Тому пропонуємо затвердити по вашому ЛПЗ локальний наказ «Про порядок встановлення надбавок, доплат та премій до посадових окладів» (див. Додатки 1-3).

 До відома

Статті рубрики «Оплата праці» у журналі «Управління закладом охорони здоров’я»

«Депреміювання» після оголошення догани 

Виплата допомоги на оздоровлення бібліотекарю закладу охорони здоров’я під час щорічної відпустки 

Доплата водію санітарного транспорту за роботу в нічний час: чи враховувати підвищення тарифної ставки 

Доплата за тривалість безперервної роботи у протитуберкульозному диспансері 

Доплата заступнику директора з медичної частини за роботу за спеціальністю: нараховуємо правильно 

Збереження надбавки за тривалість безперервної роботи 

Матеріальна допомога на оздоровлення звільненому працівнику 

Механізм відшкодування заробітної плати мобілізованим медичним працівникам 

Надбавка «за престижність праці» керівнику центру медико-соціальної реабілітації дітей 

Надбавка за вислугу років медпрацівнику: врахування періодів роботи 

Надбавка за вислугу років та оздоровчі інструктору з ЛФК 

Надбавка за вислугу років фахівцям із лікувальної фізкультури 

Надбавка за тривалість безперервної роботи медичним працівникам 

Надбавки за безперервну роботу медпрацівникам амбулаторії 

Оплата послуг лікарів-консультантів 

Організація та оплата чергувань працівників неонатологічного відділення 

Педагогічні працівники санаторію: встановлюємо доплату за класне керівництво 

Підвищення посадового окладу працівникам кабінету «Довіра» 

Пільги та компенсації інженеру, який здійснює контроль за бактерицидними випромінювачами у закладах охорони здоров’я 

Призначення грошової допомоги при виході на пенсію медичним працівникам

Розмір доплати за роботу з дезінфікуючими засобами

 


Додаток 1
Приклад локального наказу «Про порядок встановлення надбавок, доплат та премій до посадових окладів»

 

КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА
«ЗРАЗКІВСЬКА МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 1»

НАКАЗ

від 12 лютого 2017 року м. Зразкове      № 133

Про порядок встановлення надбавок, доплат та премій до посадових окладів
 

На виконання Закону України від 21.12.2016 № 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік»Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці»Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2016 № 974 «Про внесення змін у Додаток 2 до Постанови КМУ від 30.08.2002 року № 1298», відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення» з метою диференціації заробітної плати працівників, урахування складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника та результатів його роботи, а також з метою недопущення невиправданого зрівняння в оплаті праці

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Порядок визначення надбавок до посадових окладів (додається).

2. Розробити індикатори (критерії) оцінювання роботи працівників закладу до 10.03.2017:

  • «Критерії оцінювання роботи лікарів»;
  • «Критерії оцінювання роботи керівників структурних підрозділів»;
  • «Критерії оцінювання роботи заступників головного лікаря за напрямами»;
  • «Критерії оцінювання роботи молодших спеціалістів з медичною освітою»;
  • «Критерії оцінювання роботи спеціалістів».

3. Затвердити індикатори (критерії) оцінювання роботи працівників закладу та осіб, відповідальних за проведення оцінювання (додається).

  • Відповідальним особам щомісяця до 10 числа оцінювати роботу працівників відповідно до затверджених критеріїв.

4. Затвердити Порядок встановлення надбавок до посадових окладів (додається).

5. Встановлення доплат та премій до посадових окладів працівників здійснюється згідно з вимогами спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення».

6. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Головний лікар КУ «Зразківська міська лікарня № 1» Мiщенко З. Ф. Міщенко

 


Додаток 2
Приклад Порядку визначення надбавок до посадових окладів

 

ПОРЯДОК визначення надбавок до посадових окладів
 

1. Визначити кількість заощаджених коштів від затвердженої суми, передбаченої на заробітну плату у місячному плані асигнувань. Заощаджені кошти розподіляють так:

1.1. У розмірі до 50% встановлюють надбавку до посадового окладу  працівникам за особливо інтенсивну та напружену роботу.

1.2. У вигляді визначеного відсотка встановлюють надбавку до посадового окладу працівникам відповідно до тарифного розряду (починаючи з шостого) за інтенсивну та напружену роботу.

1.3. Відповідно до затверджених індикаторів оцінювання роботи встановлюють надбавку працівникам за інтенсивну та напружену роботу, а саме за якість виконаної роботи.

2. Загальна сума надбавок не може перевищувати надбавку за інтенсивність та напруженість у роботі, визначену спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення».

Головний лікар КУ «Зразківська міська лікарня № 1» Мiщенко З. Ф. Міщенко

 


Додаток 3
Приклад Порядку встановлення надбавок до посадових окладів

 

ПОРЯДОК встановлення надбавок до посадових окладів
 

1. Надбавки, вказані у підпункті 1.1 Порядку визначення надбавок до посадових окладів, встановлюють на засіданні адміністрації закладу згідно з наданими пропозиціями, протоколами та результатами оцінювання у попередньому місяці роботи. За результатами засідання оформлюють протокол та до 15 числа поточного місяця подають його на затвердження до медичної ради.

2. Надбавки, вказані у підпункті 1.2 Порядку визначення надбавок до посадових окладів, встановлюють на засіданні адміністрації закладу згідно із кількістю коштів, заощаджених від затвердженого плану асигнувань на заробітну плату поточного місяця. За результатами засідання оформлюють протокол та до 15 числа поточного місяця подають його на затвердження до медичної ради.

3. Надбавки, вказані у підпункті 1.3 Порядку визначення надбавок до посадових окладів, встановлюють так:

3.1. Відповідальні особи, визначенні у пункті 3 наказу «Про порядок встановлення надбавок, доплат та премій до посадових окладів», оцінюють роботу працівників, оформлюють протокол та до 15 числа поточного місяця подають його на затвердження до медичної ради.

3.2. На засіданні медичної ради розглядають встановлення надбавок відповідно до наданих протоколів, які до 20 числа поточного місяця затверджують рішенням медичної ради.

3.3. Надбавку за інтенсивну та напружену роботу можна корегувати на засіданні адміністрації закладу для недопущення перевитрат бюджетних коштів та дотримання законодавства при нарахуванні заробітної плати.

3.4. Результати корегування з відповідними роз’ясненнями протягом поточного місяця повідомляють членам медичної ради.

4. Відповідно до пунктів 1, 2, 3 видають наказ по закладу щодо виплати надбавок.

Головний лікар КУ «Зразківська міська лікарня № 1» Мiщенко З. Ф. Міщенко

Інформація "Управління закладом охорони здоров*я"


Підписатись