Міністерство охорони здоров’я      Рівненська міська рада      Новини      Медіа                                        

ЕЛЕКТРОННА ОХОРОНА ЗДОРОВ`Я

Поліпшення охорони здоровя на службі у людей

Небезпеки літа: деякі з них, як-от ботулізм, загрожують не тільки здоров’ю, а й життю - газета "сім днів"

Небезпеки літа: деякі з них, як-от ботулізм, загрожують не тільки здоров’ю, а й життю

13.07.2017 11:21

Не секрет, що кожна пора року приховує свої підступні хвороби. Що найчастіше загрожує нашому здоров’ю влітку, коли ми саме набираємося сил та енергії на весь рік? Про це журналістові «7 днів» розповіла заступник начальника міського управління охорони здоров’я Вікторія ПОКОЄВЧУК.

– Вікторіє Михайлівно, чого нам усім насамперед варто остерігатися влітку? 

– Найбільшою небезпекою в теплу пору року є зростання інфекційної захворюваності, зокрема гострих кишкових інфекцій. Щоб уберегтися від них, необхідно користуватися дуже простими методами запобігання, які стосуються особистої гігієни і виваженого підходу до вживання продуктів харчування. Особливої відповідальності вимагає те, де і в якому місці ви купуєте продукти. Зрозуміло, я маю на увазі стихійні ринки і ті продукти, які можуть нести в собі небезпеку.

Найстрашніша загроза для здоров’я цього року – це, безумовно, ботулізм, спалах якого зафіксовано в різних регіонах. Щоправда, він, на щастя, не зачепив нашу область. Ми про ботулізм говоримо рідко, бо в Рівному здебільшого реєструвалося два-три випадки цього важкого інфекційного захворювання. Втім пам’ятаємо трагічний випадок на початку 2000-х, коли сталося групове захворювання на ботулізм із летальними наслідками.

Станом на середину червня в Україні 

від харчових отруєнь, спричинених збудником ботулізму, постраждали  

75 людей, 9 із яких померли.

– Чим небезпечна ця хвороба?

– Ботулізм – це тяжке токсико-інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему і спинний мозок. Ця недуга за дуже короткий період призводить до розвитку гострої прогресуючої дихальної недостатності і має надзвичайно високий відсоток летальності. 

У перекладі з латинської ботулізм означає «ковбаса». Вперше її знайшли саме в цьому продукті. Сьогодні збудники ботулізму розмножуються у консервах (переважно домашнього приготування, особливо це стосується овочів та грибів) та інших продуктах харчування (шинці, солоній і копченій рибі, ковбасах). Шлях передачі інфекції – фекально-оральний.

– Як вчасно діагностувати ботулізм?

– Необхідно обов’язково звернутися до лікаря, коли бачите, що розвиваються такі симптоми. По-перше, ботулізм може бути схожий на харчове отруєння. Проявляються нудота і слабість, які пов’язані в комплексі з вираженою м’язовою слабістю, порушеннями мови, зору та ковтальних рефлексів. У цьому разі треба терміново викликати швидку допомогу.

Ковтальні порушення – це коли людина не може ковтати не тільки тверду їжу, а й воду. Мовні – це гугнявість, дивність голосу, таке відчуття, що в роті каша. Температура може не підвищуватись, але наростання перерахованих симптомів – дуже загрозливе. І врятувати хворого може тільки введення специфічних препаратів.

– Але ж в Україні немає протиботулістичної сироватки для лікування цієї смертельної недуги.

– У нас справді склалася критична ситуація з лікуванням ботулізму. З цим пов’язані ті летальні випадки, коли хворим не змогли вчасно надати допомогу. На сайті Міністерства охорони здоров’я розміщена інформація про 75 зареєстрованих цього року випадків ботулізму, 9 з яких – летальні. Буквально цими днями в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун оприлюднила інформацію про те, що за допомогою ПРООН Україна отримала 25 курсів антитоксичної сироватки, що дасть можливість врятувати десятки життів. У перспективі – надходження цього медпрепарату ще від двох постачальників. Сподіваємося, що нарешті таки зареєструють протиботулістичну сироватку, яка буде надходити в наші лікувальні установи в необхідній кількості.

– Які ще небезпеки найчастіше підстерігають людей у теплу пору року?

– До відділення нейрохірургії кожного літа потрапляє в середньому до 15 людей, які необачно пірнали у воду. Бувають надзвичайно важкі ураження і травми, які призводять до інвалідності, а іноді й втрати життя. Отож не варто забувати про застереження: не знаєш броду, не лізь у воду.

Ще одна ознака спекотного періоду – велика кількість ангін. Це пов’язано з тим, що при високій зовнішній температурі організм людини зневоднюється. Відповідно послаблюється імунітет, особливо у людей із хронічними захворюваннями. Холодне морозиво чи вода сприяють переохолодженню, яке може зумовити інфекційне захворювання. Літня ангіна, яка супроводжується високою температурою тіла, лікується інколи дуже важко. Тому батьки мають належно піклуватися про здоров’я своїх дітей, берегти їх як від переохолодження, так і від перегрівання. Необхідно уважно стежити, що вони п’ють і їдять, дивитися, щоб на голові обов’язково була панамка чи капелюшок, обмежувати перебування дітей на сонці і у воді. 

Не варто також забувати про кір, на який захворіло вже більш як сім сотень українців у 15 областях. Найбільше хворих на Прикарпатті та Одещині. Тому, якщо з’являються перші симптоми цієї інфекційної недуги (висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювання і пронос), потрібно негайно звертатися за медичною допомогою.

Інформація газети "Сім днів" http://7d.rv.ua/iplus/2017-07-13/nebezpeky-lita-deyaki-z-nyh-yak-ot-botulizm-zagrozhuyut-ne-tilky-zdorovyu-y-zhyttyu

 
 

Підписатись